Bezpečnost v dopravě u školy

Zimní měsíce jsou typické mimo jiné i sníženou viditelností, a to zejména v ranních hodinách, tedy v době, kdy děti přichází do školy. Tmavý vlhký asfalt pohlcuje světlo od reflektorů aut a ne každé dítě má na svém oblečení nebo na aktovce reflexní nášivky. Příjezd ke škole navíc vede lipovou alejí, kde je viditelnost ještě horší a připočteme-li k tomu skutečnost, že malé i velké děti jsou ráno ještě rozespalé a kvůli zimě a větru zachumlané do čepic, šál a kapucí, které jim zabraňují slyšet přijíždějící automobil, je riziko neštěstí poměrně velké.

Prosím proto všechny dospělé, kteří děti ráno do školy vozí auty, aby v okolí školy (v podstatě již od odbočky ze silnice na Skuteč) a zejména u prodejny Jednoty a ve zmiňované aleji dbali obzvláště zvýšené bezpečnosti. Chování dětí je nevyzpytatelné – mohou kdykoliv zabrknout, smeknout se nebo se bezdůvodně rozeběhnout přímo pod auto.

Stejnou výzvu bych chtěl ale adresovat i řidičům jezdícím od nových domků "na sídlišti" před školou, a to nejen ráno a nyní v zimě, ale v podstatě po celý rok. Křižovatka – odbočka ke škole není osazena dopravními značkami a měla by na ní tedy platit přednost "zprava". Tedy vozidlo nebo cyklista jedoucí od školy by měl mít přednost před vozidlem jedoucím ze sídliště. Z vlastní zkušenosti však vím, že si tuto skutečnost řada řidičů vůbec neuvědomuje a ze sídliště směrem k prodejně Jednoty jezdí jako by byli na hlavní. Nový povrch obou komunikací navíc svádí všechny účastníky provozu k rychlejší jízdě. Dbejte proto prosím i vy na bezpečnost nejen dětí přicházejících nebo odcházejících ze školy (a mimo zimní období i jezdících na jízdních kolech), ale i na vozidla jedoucí do nebo z areálu školy.

 

Mgr. J. Kyncl

 

Událost je ukončena.

Datum

Pro 13 2008
Expired!

Leave a comment