Chorvatsko 2009

Ozdravný pobyt žáků v Chorvatsku

Již po několikáté nám vedení ZŠ Smetanova ve Skutči nabídlo spoluúčast na ozdravném pobytu žáků v Chorvatsku. V letošním roce jsme jejich nabídku využili a společně s žáky této školy odcestovali žáci 5. třídy na týden od 12. do 21. 6. do kempingového střediska v Podgoře v Chorvatsku. Cestovali jsme klimatizovaným autobusem CK Kalousek přes Slovensko a Maďarsko. Děti byly ubytovány ve stanech s vybavením, stravování zajistili kuchaři ze Skutče. Většina dětí byla u moře poprvé. Po celý týden nám svítilo sluníčko, pláže nebyly ještě přeplněné turisty, voda byla průzračná a teplá. Děti se koupaly každý den dvakrát, potápěly se, lovily kraby, hvězdice, drobné rybky, skákaly, dováděly ve vlnách, hrály vodní pólo, hrály si na matračkách. Sbíraly mušle a oblázky, stavěly na břehu z oblázků hrady nebo hrály karty, pexeso atd. Od 12 do 15 hodin jsme zůstávali před prudkým sluncem ve stínů borovic u stanů, někdy si kluci hráli na blízkém velkém hřišti fotbal, v zápase porazili žáky ze Skutče. Večer jsme na kolonádě kupovali zmrzlinu. Velkou atrakcí byl zmrzlinář Figo, který kopečky zmrzliny vyhazoval do výše a opět je do kornoutu chytal a vytvářel z nich pro děti postavičky. Na kolonádě u hotelů vyhrávali hudebníci přímořské romantické melodie. Jeden večer jsme věnovali tanci na molu. Absolvovali jsme jeden celodenní výlet lodí na ostrovy Hvar a Brač, na lodi jsme dostali  k obědu pečenou makrelu a zeleninový salát. Viděli jsme přístaviště s jachtami, plachetnicemi i většími loděmi, na cestě v moři jsme spatřili delfíny.

Druhý výlet byl večerní na Makarskou riviéru, kde si děti nakoupily dárečky pro své blízké.

Kupovaly polštářky s levandulí, mušle, pro otce tradiční nápoj rakiji, náramky, korálky a různé hračky. Týden uběhl velmi rychle, všechny děti se vracely opálené a spokojené.

Pobyt u moře jim velmi prospěl. Chtěli bychom i v příštích letech v těchto ozdravných pobytech pokračovat. Mohou pomoci nejen dětem s nemocemi dýchacích cest a kožními poruchami, ale i ostatním dětem posílit jejich imunitu a podpořit jejich zdraví.

Další fotografie najdete v naší fotogalerii    1. část
                                                                        2. část