Chorvatsko 2014

Žáci naší školy využili i letos nabídky na týdenní ozdravný pobyt v Chorvatsku. Pobyt se uskutečnil ve dnech 12. 6. – 21. 6. 2014.  Cestovali jsme klimatizovaným autokarem přes Rakousko a Slovinsko do letoviska Igrane u Makarské riviéry. Byli jsme ubytováni v penzionu Drago, kde jsme se také stravovali.

Počasí nám tentokrát příliš nepřálo, většinou byla obloha zamračená, sluníčko vysvitlo z mraků jen málo, občas pršelo. Zažili jsme také několik bouřek, které se naštěstí přihnaly  v noci. Pouze první a poslední den svítilo slunce více a chorvatské pobřeží nám ukázalo tu pravou letní tvář. Pláže byly před sezónou poloprázdné, měli jsme moře jen pro sebe. Výhodou byl břeh s dobrým vstupem do vody, oblázky zde byly drobnější.  V mělkém pásmu blízko břehu si děti mohly hrát, potápět se, hledat mušle, lovit mořské živočichy a dovádět ve vlnách. Na pláži byly stánky se zmrzlinou a s občerstvením.

Jeden zmrzlinář na nás zvláště „trpěl“, dával nám velké kopečky zmrzliny levněji než ostatní obchodníci. Podnikli jsme několik peších procházek po pobřeží, seznamovali jsme se s typickou jadranskou flórou. Děti se učily poznávat mandlovníky, olivovníky, fíkovníky, granátovníky, vavřín apod. V soutěžích jsme prověřovali poznatky o Chorvatsku, žáci se naučili Morseovu abecedu, psali si tajné šifry. Vedle nás byli také ubytováni žáci jedné brněnské základní školy s rozšířenou hudební výukou, koncertovali na pobřeží a v místním barokním kostele. Zhlédli jsme jejich koncert celkem třikrát. I přes nepřízeň počasí jsme uskutečnili dva výlety. První jsme absolvovali v úterý. Místní obyvatelé slibovali na tento den lepší počasí.  Pluli jsme lodí na severní pobřeží ostrova Hvar do krásné zátoky Mlaska, kde se nachází stejnojmenná písečná pláž a je tu průzračná voda. V okolí byl kempinkový prostor se sociálním zázemím a restauracemi. Zakotvili jsme, někteří žáci a pan učitel Schmied se vykoupali. Na lodi nám mezitím připravili oběd s tradiční pečenou rybou a zeleninovým salátem. Bohužel přišla opět bouřka. I když jsme se původně měli vracet delší cestou podél pobřeží, vraceli jsme se za deště raději rychle zpět do Igrane.

Ve čtvrtek jsme se pak všichni vydali po obědě autobusem na výlet do druhého největšího města Chorvatska – do Splitu. Zde jsme si prohlédli přístav s trajekty a plachetnicemi, seznámili jsme s historií vzniku města Split. Procházeli jsme se v centru města Diokleciánovým palácem, viděli jsme opevnění paláce se zachovanou vstupní zlatou branou, římský peristyl s dórskými sloupy, katedrálu sv. Domnia, uličky s cennými románskými, gotickými, renesančními a barokními domy a paláci, radnici, došli jsme k veliké bronzové soše biskupa Řehoře Ninského (nyní v rekonstrukci). Traduje se, že pokud si návštěvník sáhne na palec sochy tohoto středověkého bojovníka za slovanskou liturgii, splní se mu tajné přání. Na tržišti a v dochovaných sklepních prostorách paláce, tzv. substrukcích, si žáci mohli vybrat v široké nabídce suvenýrů dárečky pro své blízké – tradiční levandulové polštářky, rakiji, korálky, šátky, mušle, námořnická trička a čepice apod. Na nábřeží Riva jsme obdivovali trajekty. Tyto pravidelné mezinárodní trajektové linky spojují středodalmatské a jihodalmatské ostrovy, dálkové lodní a trajektové linky odplouvají také do Itálie. Týden utekl jako voda, vraceli jsme se domů s mnoha zážitky.

Mgr. Lenka Beniačová

Čvn 23 2014