Exkurze do lomu Litická a do Muzea kamene a obuvi ve Skutči

Dne 17. října se žáci 3., 4., 5. a 9. třídy společně vydali do Skutče dvěma autobusy na exkurzi do místního lomu Litická a také do Muzea obuvi a kamene. Hned ráno u školy se třídy rozdělily do dvou skupin. Mladší žáci ze třetí a čtvrté třídy nejdříve navštívili muzeum, kde si prohlédli dvě expozice. V první se naučili, jak se dříve šily boty, dozvěděli se mnoho informací o vývoji obuvnictví na Skutečsku a své poznatky si ověřili při rychlém kvízu. V druhé části si prohlédli a mnozí i prakticky vyzkoušeli, jak se zpracovává žula z lomů v okolí města Skuteč. Poznali, jak náročná to byla práce a stále i v dnešní době je fyzicky těžká. Oba průvodci vyprávěli velice poutavě a děti měly možnost klást otázky k tématům.

Starší žáci z páté a deváté třídy v tu samou dobu navštívili lom Litická, kde je pan vedoucí Broulík provedl provozem a vysvětlil jim různé etapy zpracování kamene (žuly) u nich. Ukázal jim stroje, které štípou kámen na kostky, drtičku na štěrk apod. Žáci viděli z blízka částečně vytěžený lom, mohli si „osahat“ různé hrubosti štěrků a také po celou dobu klást otázky.

Poté se obě skupiny vyměnily. Výklad byl vždy přizpůsoben věku žáků ve skupině a doplňoval tematicky výuku ze školy. Některé třídy stihly i zajímavou výstavu k historii železniční dopravy na trati Žďárec u Skutče – Polička. Zde byly k vidění fotografie vlakových zastávek, různé předměty železničářů, uniformy a také model vláčku.

Všem, kteří nás provedli muzeem a také lomem moc a moc děkujeme za pěkný výklad a čas strávený s našimi žáky.

text: Mgr. Lenka Žežulková, Mgr. Jitka Broulíková, Mgr. Miloslava Peňázová a Mgr. Jana Sádovská

Lis 02 2017