Mateřské centrum podruhé?

Ve svém okolí často slýchávám podněty, že v naší obci není dostatek aktivit pro tu či onu skupinu obyvatel. A právě proto již před více než 2 roky vznikla myšlenka tuto mezeru alespoň částečně zaplnit a zkusit rozjet činnost mateřského centra pro ženy s velmi malými dětmi. Inspirací nám byla i skutečnost, že například v Pusté Kamenici, jejíž počet obyvatel je nesrovnatelně menší, podobná aktivita běží samovolně již řadu let (stejně jako například klub seniorů). Domníval jsem se, že největší překážkou, proč tomu tak není i v Krouně, jsou vhodné prostory a jejich vybavení a proto jsem již před zmíněnými přibližně 2 roky nabídl prostory ve škole i se základním vybavením a s obecním úřadem jsme se předběžně dohodli i na finanční podpoře tomuto záměru ze strany obce. Celá aktivita se ale nakonec zastavila na úplně jiném problému, a to na nezájmu samotných maminek. Nenašel se nikdo, kdo by byl ochoten se organizace činnosti centra alespoň pro začátek ujmout. Všechny oslovené maminky mi tehdy říkaly, že by se aktivit rády účastnily, ale na organizaci činnosti nemají čas.

Myšlenka na činnost mateřského centra v naší obci však nezapadla a v létě letošního roku se mi podařilo získat jako organizátorky dvě maminky (paní Novákovou ze Zderazi, učitelku naší školy, nyní na rodičovské dovolené, a paní Hejskovou z Vojtěchova, také s malým prckem doma). Všichni tři jsme si říkali, že hlavní překážka tedy padla a činnost MC se snad podaří rozjet. Během července a srpna jsme se opakovaně scházeli, řešili prostorové, organizační i finanční problémy a ženské navíc přípravě náplně činnosti věnovaly spousty hodin času. Na 15. srpna 2013 jsme potom na 17. hodinu naplánovali úvodní setkání zájemců o činnost MC. Termín i čas byl s téměř dvoutýdenním předstihem zveřejněn na internetových stránkách školy i obce a byl i opakovaně vyhlašován obecním rozhlasem. Protože jsme předpokládali jen orientační cca 30 minutovou schůzku se stručným představením záměru a dohodnutím dalšího termínu setkání, naplánovali jsme schůzku jen samotných maminek, tj. bez dětí. Byli jsme přesvědčeni, že zájemci si dokáží takto pozdě odpoledne na chvíli hlídání dětí zajistit a jednání tak bude "odsýpat". Nečekali jsme samozřejmě zájem desítek lidí, ale skutečnost, že dorazili jen 2 lidé (a to ještě manželé – tedy vlastně jen 1 zájemce) byla pro nás zklamáním. O to více, že jak na dětském hřišti u školy tak u restaurace na sokolském hřišti tou dobou bylo několik mamin s dětmi. Obě organizátorky odjížděly s lítostí nad nezájmem, nad hodinami zbytečných příprav, nad desítkami zbytečně naježděných kilometrů. A rozhodnuté, že příště ze sebe už "blbce" dělat nebudou.

Teprve po více než 10 dnech se na mne obrátily dvě maminky s tím, že hlavní příčinou neúčasti (jejich vlastní a snad i jiných maminek) na srpnové schůzce byl problém se zajištěním hlídání dětí a s návrhem pokusit se schůzku udělat ještě jednou. Obě organizátorky (paní Novákovou i paní Hejskovou) jsem tedy znovu, byť s obavami z jejich reakce, oslovil a dohodli jsme se na ještě jednom a posledním pokusu – tentokráte s dětmi a navíc v dopoledních hodinách.

Schůzku o činnosti mateřského centra v naší obci tedy znovu zopakujeme ve čtvrtek 12. září 2013 v 9.30 hodin v budově školy.  Podaří se druhý pokus? Nebo je aktivit pro maminy v naší obci tolik, že nevědí, kterou si vybrat? Nebo zůstanou i tentokrát doma a budou si poté mezi sebou jen stěžovat, že se v naší obci pro maminky s dětmi nic neorganizuje? Uvidíme 12. září 2013.

Mgr. Kyncl Josef

Zář 04 2013