Návštěva u malíře a grafika V. Zemana

V rámci projektu – Podpora čtenářské gramotnosti na základních školách navštívili žáci naší školy akademického malíře Václava Zemana.

Václav Zeman se narodil 26.srpna 1934 v Hlinsku v Čechách.
Studoval na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze (1949 – 1953) a na Vysoké škole Uměleckoprůmyslové v Praze, speciálně ateliér prof. Karla Svolinského (1957 – 1963).
Je členem Unie výtvarných umělců a je zastoupen ve veřejných i soukromých sbírkách doma i v zahraničí.

Důležitou složkou tvorby ak. mal. Václava Zemana je ilustrace knih. Své ilustrace vystavoval např. na těchto výstavách:
1966 – Mezinárodní bienále ilustrací – Brno
1967 – BIB Bratislava a Sofie
1971 – Ilustatori di libri per ragazzi – Bologna
1972 – Mezinárodní bienále ilustrací – Brno
Ilustroval i dětské knížky. Nejznámější jsou ilustrace ke knize Jana Vladislava – Pohádky ze země draka. Naši žáci si mohli prohlédnout originály těchto ilustrací. Václav Zeman vytvořil i obálky ke dvěma knihám Stanislava Broučka (mj. rodáka z Krouny).
Další informace o tvorbě a životě tohoto umělce se dozvíte z rozhovoru s Václavem Zemanem (který pro vás zaznamenali Jaroslav Baloun a Štěpán Novotný), který vyjde v příštím vydání školního časopisu ŠKROB.

Mgr. Věra Novotná

Led 19 2009