Podpořte náš návrh hlasováním a rozhodněte, jak se bude jmenovat „česká exoplaneta.”

Žáci IX. třídy naší školy se zapojili do celorepublikové akce Akademie věd ČR s názvem: „Pojmenuj exoplanetu”.  Zaslali několik návrhů pro pojmenování hvězdy s dosavadním katalogovým číslem jménem XO-5, která se nachází v souhvězdí Rysa, a planety s označením XO-5b. Do konce září se sešlo AV ČR více než 1 700 návrhů. Z nich vybrala odborná porota devět kandidátů na finální název. Jedním z nich je i návrh našich žáků, tj. „ Lípa a Sněženka”.  Absolutní vítěz bude vybrán podle výsledků internetového hlasování, do kterého se můžete zapojit i vy, pokud si rozkliknete internetový odkaz https://www.avcr.cz/cs/pro-verejnost/pojmenuj-exoplanetu/uvodni-info/. Zde pod heslem hlasování se Vám zobrazí všechny finální návrhy a vysvětlení, proč právě tato pojmenování by naši republiku měla reprezentovat a najdete zde i bližší informace o tomto projektu. Bylo by pěkné, kdyby náš návrh byl nakonec ten vítězný. Svým hlasováním ho můžete pomoci prosadit.

Mgr. Lenka Beniačová

Říj 25 2019