Průběh 8. ročníku Krajské konference o podpoře interaktivní výuky, 15.10.2014

8. ročník Krajské konference o podpoře interaktivní výuky

Ve středu 15. října 2014 proběhl v naší škole již 8. ročník SMART klubu – Krajské konference o podpoře interaktivní výuky.

Prioritními osami letošního ročníku byly:
– Nové možnosti interaktivní výuky (interaktivní měřící systémy ve výuce přírodních věd, tablety a vlastní žákovská zařízení – BYOD; testování a zpětná vazba ve výuce s využitím ICT, příprava na digitální výuku)

– Směřování interaktivní výuky

– Konzultace, diskuze, výměna zkušeností

Konference se zúčastnilo celkem 139 osob (116 v roli účastníků a 23 v roli lektorů, techniků a hostů) z celkem 55 škol a institucí z Pardubického kraje, ale také z kraje Středočeského, Jihomoravského, Královéhradeckého, z kraje Vysočina a z Prahy a potvrdil se tak velký zájem o tuto akci. Prvního ročníku v roce 2007 se totiž zúčastnilo „pouhých“ 50 osob. O zájmu vypovídal stejně jako loni i počet automobilů zaparkovaných během konference v areálu školy (celkem 68 vozidel a 1 mikrobus).

Mezi významné hosty letošního ročníku patřili mimo jiné zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy paní Zuzana Slimáková a paní Dana Soukupová, obě z odboru CERA, dále zástupce České školní inspekce paní M. Machková a zástupci odboru školství obce s rozšířenou působností Hlinsko paní Jana Dušková a Věra Sokolová.

Po stručném zahájení proběhly 4 bloky ukázkových hodin, seminářů a workshopů. Účastníci mj. měli možnost nahlédnout do dvou tříd, ve kterých děti denně pracují ve formátu 1:1 (tj. každé dítě má tablet) s PC tablety s OS Windows, které jsou plně integrovány do IT prostředí školy. V dalších ukázkových hodinách měli učitelé možnost shlédnout práci např. s měřícími prvky Pasco nebo s doplňkem XC Collaboration, který umožňuje bezproblémově a velmi snadno zapojit do interaktivní výuky i vlastní zařízení žáků (např. jejich chytré telefony nebo obyčejné tablety), a proběhly také ukázky práce s klasickými IT výujkovými technologiemi, jakými jsou například vizualizéry a odpovědní systémy Response. Chybět samozřejmě nemohla ani práce v digitální jazykové učebně Robotel, využití nástroje Response VE nebo ukázky práce s IT technologiemi v MŠ. Ve workshopech a v připravených expozicích pak mimo možností vyzkoušet si výše uvedené technologie na vlastní kůži, proběhly diskuze na témata licencování výukového sw, možností zajištění e-bezpečnosti ve školách a podobně. Nabídka aktivit byla skutečně velmi široká a jejich úplný výčet najdete v programu konference.

Schematický program konference (kliknutím zvětšíte v novém okně):

Po ukončení posledního bloku aktivit proběhlo zakončení konference a vynikající oběd ve školní jídelně.

Akce v naší škole se tak svou velikostí, náplní i významem opět zařadila mezi největší a nejvýznamnější konference o interaktivní výuce v České republice

Za úspěšný průběh konference bych chtěl poděkovat všem zaměstnancům školy (pedagogům i provozním) a také podpoře ze strany Obecního úřadu.

Podrobné informace o programu konference najde zde .

Mgr. Josef Kyncl, foto AVMedia

Říj 17 2014