Redaktoři časopisu Škrob na Slovensku

V rámci soutěže o nejlepší školní časopis Pardubického kraje dostala naše redakce za odměnu nabídku uskutečnit mediální exkurzi na Slovensko, která byla z větší části hrazena z prostředků Pardubického kraje. Rádi jsme tuto nabídku využili, a tak se naše redakce dne 7. 6. vydala na cestu. Doprovázel nás ředitel soutěže školních časopisů, Roman Málek, který spoluzaložil Občanské sdružení Altus, podporující nejrůznější akce pro děti a mládež.
Cestovali jsme Leo Expressem z Pardubic přímo do Prešova, taxíky jsme se v Prešově v pozdních večerních hodinách dopravili na ubytovnu Soukromné střední odborné školy Mladosť. Druhý den jsme náš navštívili nejdříve redakci Prešovského večerníku, pak redakci deníku Korzár a Prešovských novin, kde jsme se seznamovali s profesionální prací novinářů. Poté jsme se přesunuli do centra Prešova a byli slavnostně přijati na Městském úřadě Prešov primátorkou Andreou Turčanovou. V zasedací místnosti jsme zhlédli prezentaci o městě Prešově, upoutala nás historie a místní památky, zajímavé bylo vyprávění o místních zvláštnostech. Předali jsme paní primátorce propagační materiály o našem regionu. Přitom jsme zjistili, že vznik města Prešova i vznik obce Krouny jsou podle pověstí obdobné. Prešov dostal název podle jahod, kterými se živil slepý král Belo II., aby přežil, protože se ztratil v tomto místě své družině. Město Prešov má květy jahod v erbu. Pak jsme přešli do budovy úřadu PSK (Prešovský samosprávný kraj). Zde nás v zasedací síni uvítala tisková mluvčí kraje a také paní Ing. Lenka Holubová, vedoucí odboru školství. Dozvěděli jsme se tu o projektech, které mají podpořit turistický ruch v Prešovském kraji.
Po obědě jsme se přesunuli mikrobusem do lázeňského města Bardějova. Ve Spojené škole Juraja Henischa nás očekávali členové redakce časopisu Gymoš, jenž byl ohodnocen jako nejlepší žákovský časopis na Slovensku. Šéfredaktor, pan Mgr. Boďo, nás seznámil se všemi členy redakce, ukázal nám trofeje, které získala jejich redakce za časopis, a dále nás informoval o tom, jakým způsobem časopis tvoří. Vyměnili jsme si vzájemně kontakty, domluvili jsme se na možné další spolupráci. Slovenští studenti nás pak provedli historickým centrem města.
V podvečerních hodinách jsme ještě zhlédli program v rámci oslav Dnů Prešova na náměstí v Prešově.
Sem za námi přijela Mgr. Viera Dercová, vedoucí odboru školství a mládeže ze Svidníka. Doprovázela nás na slavnostech, předala dětem také drobné dárky a propagační materiály. Na velkém náměstí vystupovali zpěváci a revivalové hudební skupiny, také tu probíhala soutěž o vaření nejlepší omáčky – „mačanky”. Velmi brzy ráno 9. 6. jsme nastoupili opět do rychlíku Leo Express a dorazili odpoledne šťastně domů. Všude na Slovensku jsme se potkali s otevřenými, vstřícnými a milými lidmi. Byly tu však znát větší sociální rozdíly mezi lidmi. Zajímavým fenoménem pak bylo to, jak jsme se dozvěděli, že všichni mladí lidé chtějí studovat na vysokých školách v Čechách, protože mají podle nich lepší úroveň než vysoké školy na Slovensku a studenti mají po absolvování vysoké školy lepší uplatnění na trhu práce.

Další odkazy:

– celé vydání Přešovského večerníku ze dne 13.6.2016 (ke stažení)

– článek na www stránkách Prešova – zde

– článek na www stránkách ichrudim – zde

Mgr. Lenka Beniačová

Čvn 13 2016