Školní výlet VII. třídy

Ve dnech 28. – 30.5.2008 proběhl školní výlet žáků VII. třídy, letos směřovaný do Jeseníků. Počasí, na rozdíl od týdne před výletem, slibovalo skvělé podmínky a tak výlet mohl začít.

První den měly děti na programu nejprve cestu vlakem do Ramzové, která se nachází na stejnojmenném horském sedle. Cesta, přestože byla spojena s přestupy v Borové, Poličce, Svitavách, České Třebové, Zábřehu na Moravě a Postřelmově, proběhla bez komplikací a na všechny tak čekala jízda lanovkou na jesenický vrchol Šerák (i lanovka byla ale s přestupem). Zatímco dole v údolí vládlo léto, na hřebeni se válely chuchvalce mraků a fučel ledový vítr a tak jsme všichni rychle povytahovali z batohů všechno teplé oblečení. Záchranou stanicí se pak stala horský chata a teplý čaj. Pak už následovala hřebenová túra přes Keprník a Vřesovou studánku až do místa ubytování v apartmánech (mimochodem velmi luxusních – televize, ledničky, kuchyňské linky, záchody a koupelny přímo na pokojích) na Červenohorském sedle. Přestože trasa měřila sotva 10 km, batohy se na ní pěkně pronesly a ke konci někteří vypadali (nebo spíše mluvili) jakoby měli za sebou celodenní přesun.

Druhý den ráno jsme po hřebeni vyrazili (jen s malými batůžky) na Praděd. Cesta po hřebeni ale není žádná rovina – je to stále nahoru a dolů a některá stoupání, jako třeba to k chatě Švýcárna, byla dost vražedná. Všichni jsme si tak na vlastní nohy vyzkoušeli pojem "krpál". Po obědě v horském hotelu Figura na Ovčárně jsme údolím divoké Bílé Opavy (žebříky, lávky, skalní římsy nad divokou hučící vodou) dorazili do Karlovy Studánky a odtud autobusy přes Rýmařov dojeli zpět na Sedlo. Zatímco první noc většina dětí nemohla usnout a z pokojů se ozýval šepot dlouho do noci, 20 km horským terénem a dlouhá cesta v horku autobusem zpět udělaly své a druhý večer všichni usnuli pár minut po večerce.

Třetí den ráno byli chlapci na jednom z pokojů doslova k nevzbuzení. Po snídani jsme došli 6 km do Koutů nad Desnou a odtud dojeli autobusem do Velkých Losin, kde jsme navštívili ruční papírnu a muzeum papíru a pak se děti vyblbly na termálním koupališti.

Cesta vlakem domů pak probíhala i přes minutové přestupy až do Svitav v pořádku. Když jsme se cítili už skoro doma, nastaly ale komplikace. Do vlaku ve Svitavách mimo nás a dalších "normálních" cestujících nastoupila ještě skupina asi 8 silně opilých, zapáchajících a agresivních bezdomovců z nichž tři navíc měli psy bez náhubků. I ve vlaku pili alkohol a krátce po odjezdu de Svitav začali obtěžovat ostatní cestující včetně našich dětí. Ve vlaku přitom nebyl ani průvodčí a ani vlakvedoucí a tak nám nezbylo nic jiného než zavolat policii, která ve stanici Pomezí provedla zásah a problémové osoby z vlaku vyvedla. Tento zážitek ale většině z nás zkazil dojem z celého výletu a záležitost nyní řešíme s Českými dráhami.

První část fotografií z výletu najdete zde , další fotografie, pokud je žáci dodají ze svých foťáků a mobilů, zveřejníme později.

Mgr. Kyncl Josef

foto : Mgr. Kyncl Josef