Úpravy věkových hranic ve školním stravování

V souvislosti s vyhláškou 107/2005 Sb. v platném znění dochází od 1.10.2011 ke změně struktury hranic stravného pro žáky MŠ i ZŠ. Dosavadní zjednodušené členění na žáky MŠ, 1. až 4. ročníku ZŠ a 5. až 9. ročníku ZŠ je nutné uvést do souladu s výše uvedenou vyhláškou, která přesně definuje hranice stravného nikoliv podle ročníku nebo třídy žáka, nýbrž podle věku dítěte.

Struktura a výše stravného od 1.10.2011:

žáci do 6 let věku
– stravování celodenní (přesnídávka, oběd, svačina) 29,- Kč
– stravování polodenní (přesnídávka, oběd) 24,- Kč
žáci ve věku 7 až 10 let
– stravování celodenní (přesnídávka, oběd, svačina) 33,- Kč
– stravování polodenní (přesnídávka, oběd) 28,- Kč

stravování žáka ve věku 7 až 10 let (oběd) 23,- Kč
stravování žáka ve věku 11 až 14 let (oběd) 25,- Kč
stravování žáka ve věku 15 a více let (oběd) 26,- Kč

Do příslušné skupiny je žák zařazen již od 1.9.  školního roku, ve kterém dosáhne příslušné věkové hranice.

Od věku dítěte a jeho zařazení do jedné z výše uvedených kategorií se následně odvíjí i výživové normy (zjednodušeně velikost porce).

V praxi to znamená, že:

– pro šestileté a mladší děti v MŠ se nic nemění;

– sedmileté děti, tedy ty děti, které do 31.8. následujícího roku dosáhnou sedmi let (tj. ve většině případů děti po odkladu), budou mít porci i cenu oběda stejnou jako stejně staří prvňáčci v ZŠ (oběd dítěte v MŠ měl doposud hodnotu 19,- Kč, nově 23,- Kč, cena stravného se pro "odklaďáky" v MŠ zvýší o čtyři koruny)

– pro žáky I. až III. třídy ZŠ se nic nemění
– pro žáky IV. třídy ZŠ, kteří nejsou po odkladu nebo neopakovali ročník, se nic nemění

– žáci IV. tř., kteří do 31.8. následujícího roku dosáhnou deseti let (tj. těm, kteří jsou po odkladu nebo někdy opakovali ročník) se porce i cena oběda vyrovná se stejně starými dětmi vyšších ročníků