Vlastivědný výlet do Prahy

Vstali jsme do deštivého rána. Doma jsme se rozloučili, vzali si batohy s jídlem a pláštěnkou a vyrazili jsme na krounské vlakové nádraží. Krátce po šesté přijel vlak od Borové. Všichni jsme nastoupili, usadili se a čekala nás zhruba hodinová cesta do Pardubic. Cesta nám ubíhala rychle, mnozí jsme dospávali ranní brzké vstávání, snídali jsme a ostatní hráli hry a povídali si. V Pardubicích jsme rychle přestoupili do rychlíku směřujícího do Prahy. Naštěstí jsme měli místenky. Naše sedadla byla ve vagónu s wifi zónou, což většinu z nás potěšilo, jelikož jsme mohli používat své mobily a brouzdat po internetu. Díky tomu jsme se dobře zabavili.
Na pražském nádraží už na nás čekala paní průvodkyně. Seznámila nás s programem a naplánovanou trasou. K prvnímu stanovenému cíli jsme se dostali metrem a tramvají. Třikrát jsme přestupovali. Navzájem jsme se hlídali, abychom se neztratili, i když i pro tyto případy jsme byli poučeni. Konečně jsme dojeli k Pražskému hradu. Povinně jsme museli projít kontrolou před vstupem do Pražského hradu. Policisté nás prohlédli a nevynechali ani naše batohy. Na hradě jsme strávili velkou část dne. Největší odměnou byla prohlídka Katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha a krásný výhled na celou Prahu. Zahlédli jsme i střídání stráží.
Z hradu jsme již pěšky pokračovali ke Karlovu mostu. Zde nám paní průvodkyně rozdala pracovní listy a dostali jsme půl hodiny na jejich zpracování. Veškeré odpovědi byly k nalezení právě na mostě. Po uplynutí vymezeného času jsme si společně zodpověděli všechny otázky a poslechli si další zajímavý výklad. Výhodou byla možnost si i tady koupit výborný trdelník a drobné dárky svým blízkým. Poté jsme pokračovali na Staroměstské náměstí. Pod orlojem jsme se dozvěděli další zajímavosti ze života a práce panovníka Karla IV. I zde někteří z nás nakoupili drobné dárečky. Další kroky směřovali do Klementina. Po cestě jsme vyslechli zajímavou pověst o zedníkovi, který zazdil poklad. Kdo ví, jestli se někdy najde? Součástí návštěvy Prahy byla i prohlídka obrazů a soch Panny Marie a Krista, které se dochovaly ať už v katedrále sv. Víta, či mimo ni. Soubor je doplněn relikviáři, jež hrály významnou úlohu v duchovním životě lidí doby Karla IV.
Pak už jsme se pomalu vraceli k vlakovému nádraží. Před Hlavním nádražím Praha se s námi naše průvodkyně rozloučila, pochválila nás za dobré chování a my pokračovali k vlaku. Jelikož jsme chvilku čekali, mohli jsme se občerstvit či si koupit něco v malých krámcích v prostorách nádraží. Jakmile ohlásili příjezd našeho rychlíku, přesunuli jsme se na nástupiště. Opět jsme měli místenky ve wifi zóně. Tentokrát jsme nepřesedali pouze v Pardubicích, ale i ve Žďárci. Po náročném výšlapu Prahou jsme odpočinek a někteří i spánek ve vlaku uvítali. Naštěstí v Praze svítilo sluníčko, sice žádné velké teplo nebylo, ale nepršelo. Po cestě jsme si také vyprávěli, co jsme zažili, co komu koupili, co koho zaujalo apod. Byl to príma den. V Krouně na nádraží si nás vyzvedli rodiče.
Velké poděkování patří paní průvodkyni z cestovní kanceláře Veselý školní autobus. Poutavě nám vyprávěla a seznámila nás s informacemi, které jsme ani ze školy neznali.
Výlet se nám opravdu vydařil a už se těšíme na další.

Mgr. Lenka Žežulková, Mgr. Jitka Broulíková a žáci V. třídy

Kvě 17 2017