Výlet VI. a VII. třídy do jeskyní a na Bouzov

Výlet VI. a VII. třídy do jeskyní a na Bouzov

Ve středu 19. června 2019 nás čekala krásná příroda a podzemí při výletu do Javoříčských jeskyní, kde jsme si vybrali kratší trasu. O některých jeskyních se vědělo už před stovkami let, ty u Javoříčka k nim ale nepatří. Složitý komplex mohutných dómů, chodeb, propastí a puklin v několika výškových úrovních objevil revírník Vilém Švec se skupinou lesních dělníků v dubnu 1938, pro veřejnost se Javoříčské jeskyně otevřely hned v následujícím roce. Práce amatérských i profesionálních speleologů zatím neskončily, hluboké propasti vedou do spodních pater, patrně zaplavených a dosud neprozkoumaných.
Díky bohaté, zachovalé a rozmanité krápníkové výzdobě patří Javoříčské jeskyně mezi nejkrásnější, které u nás můžeme vidět. Čekalo nás 255 schodů. Prohlídka trvala asi 40 minut a měřila 450 metrů.
V samotném Javoříčku jsme nemohli minout památník obětí druhé světové války a osady vypálené na samém konci druhé světové války. Překvapilo nás, jak blízko je to z Javoříčka k Bouzovu. Bouzov není jen hrad.
O naši zábavu se postaral Areál historické zábavy. Jeho součástí je obří dřevěný trojský kůň, který slouží jako rozhledna a galerie, zblízka jsme si prohlédli středověké zbraně, rytířskou zbroj, repliky válečných strojů a polních děl, erby, korouhve a další zajímavosti. Poutavý byl program s řadou praktických ukázek dávného válečného umění a střelnice, kde jsme si vyzkoušeli svou mušku.


 

text: Mgr. J. Urbanová, foto: Mgr. J. Sádovská 


 

Událost je ukončena.

Datum

Čvn 21 2019
Události vypršely

Leave a comment