Výprava za bílými jeleny

Ve čtvrtek 19. 5. děti z první a druhé třídy podnikly výpravu za bílými jeleny. Na jižním okraji parku Státního zámku Žleby leží obora, ve které je vzácná jelení zvěř chována. Tuto oboru jsme navštívili. Děti měly možnost zhlédnout krmení bílých jelenů, zároveň se také dozvěděly vše o minulosti, současnosti i dalších plánech směřujících k zajištění chovu a zachování této rarity pro další generace. V areálu ukázkové obůrky jsme si také prohlédli expozici sov a dravců. Zaměstnanci záchranné stanice v Lipci pro nás připravili pestrý dopolední program. Jeho součástí byly ukázky letu a výcviku dravců doplněné výkladem o historii sokolnictví, ochraně dravců a sov a problematice jejich chovu v zajetí. Děti si mohly zblízka prohlédnout nejen mláďata dravců, ale i mládě ježka a malého lišáka. Všichni si vyzkoušely i sokolnickou rukavici, na které seděl dravý pták. Program byl doplněn ukázkami střelby ze sportovních luků, většina z nás si také střelbu vyzkoušela. Nevynechali jsme ani prohlídku dřevěného srubu s mysliveckou expozicí a malým občerstvením i dětské hřiště. Obě stavby propagují dřevo jako stavební materiál.
Odpoledne jsme si prohlédli zámek. Zámek Žleby je velkolepé romantické sídlo rodu Auerspergů, ve kterém jsou rozsáhlé sbírky zbraní, luxusního nábytku a originálních předmětů denní potřeby. Natáčely se zde i dětem známé české pohádky (např. Tři bratři, O Šípkové Růžence aj.). Děti byly ze zámecké expozice nadšené, obdivovaly nejen krásné vybavení zámku, ale i zbraně a brnění. Naše průvodkyně musely odpovídat na velké množství otázek. Výprava prvňáčků a druháků do Žlebů skončila v zámecké kuchyni, kde jsme viděli, jak se v 19. století vařilo a prostíralo.

Jednotlivé fotografie dětí s dravcem na ruce a u střelby lukem si můžete stáhnout zde.

Mgr. Věra Novotná

Kvě 23 2016