4. ročník Krajské konference o podpoře interaktivní výuky

Ve čtvrtek 14. října 2010 proběhl v naší škole již 4. ročník krajské konference o podpoře interaktivní výuky, letos pod záštitou ing. Jany Pernicové, členky Rady Pardubického kraje.

Prioritními osami letošního ročníku byly:
– nové technologie,
– prezentace pedagogů, lektorů a hostů,
– směřování interaktivní výuky,
– výměna zkušeností.

Konference se zúčastnilo celkem 156 osob (137 v roli účastníků a 19 v roli lektorů, techniků a hostů) z celkem 70 škol a institucí z Pardubického kraje, ale také z kraje Středočeského,  z kraje Vysočina a z Prahy a pokračoval tak trend rostoucího zájmu o tuto akci. Prvního ročníku v roce 2007 se totiž zúčastnilo „pouhých“ 50 osob, 2. ročníku již téměř 90 osob a loňského 3. ročníku již 121 osob. O zájmu vypovídal i počet automobilů zaparkovaných během konference v areálu školy (celkem 84 vozidel a 1 mikrobus).

Letošní ročník byl za celou dobu konání konferencí prvním, který neprovázelo sněžení. Možná i proto byl počet účastníků rekordní a i možnost strávit volné chvilky v prosluněném areálu hrajícím všemi podzimními barvami byla určitě vítána.

A jaká byla tedy vlastní náplň konference? Po stručném zahájení se účastníci rozdělili podle vlastního zájmu do jednotlivých dílen a seminářů a až do 13. hodiny se téměř nezastavili. Největší zájem byl o ukázkové hodiny našich pedagogů, prezentace pedagogů (účastníci konference si navzájem vyměňovali zkušenosti a tipy a triky pro práci s interaktivními technologiemi) a dále pak o klub ředitelů věnovaný především možnostem financování dalšího rozvoje interaktivní výuky na školách. Ve 13 hodin se většina účastníků (zůstalo jich téměř 110) sešla v hlavním sále a konference pokračovala finálem soutěže o nejlepší interaktivní výukový materiál pro tabule Smart Board. Do soutěže bylo celkem přihlášeno 14 výukových materiálů, ze kterých komise složená ze zástupců pedagogické veřejnosti i firmy AV Media Praha vybrala pět finalistů. Každý z nich měl možnost svůj materiál představit publiku v sále a účastníci konference pak pomocí hlasovacích zařízení sami určili konečné pořadí.

1. místo M. Peňázová ZŠ a MŠ Krouna
2. místo S. Mohelníková Masarykova ZŠ Polička
3. místo R. Vacková ZŠ Smetanova Skuteč
4. místo J. Peřinová ZŠ Smetanova Skuteč
5. místo S. Profousová Speciální ZŠ Skuteč

V současné době čekáme na souhlas finalistů s uvolněním jejich soutěžních materiálů k volnému užití pedagogickou veřejností. Odkazy ke stažení budou postupně umísťovány na tomto místě.
Odkazy ke stažení (soutěžící dali souhlas se zveřejněním):
Mgr. Miloslava Peňázová, Čj pro 2. ročník (450 MB)
Mgr. Renata Vacková, Opakování vyjmenovaných slov (29 MB)
Sylvie Profousová, Roční období jaro, léto (61 MB)
Mgr. Stanislava Mohelníková, Bohuslav Martinů (121 MB)

Oficiální program byl zakončen předáním cen vítězům soutěže (pro učitele poukázky na nákup zboží v síti prodejen Electro World v hodnotách 3.000,- Kč, 2.000,- Kč, 1.500,- Kč, 1.000,- Kč a 800,- Kč; pro vysílající školy slevové poukázky na nákup technologií od firmy AV Media Praha). Ještě ale více než hodinu po ukončení oficiální části programu byla však škola plná účastníků, kteří diskutovali s našimi pedagogy, s vedením školy i navzájem mezi sebou.

Akce v naší škole se tak svou velikostí, náplní i významem stala druhou největší a nejvýznamnější konferencí o interaktivní výuce v České republice v r. 2010.

Za úspěšný průběh konference bych chtěl poděkovat všem zaměstnancům školy (pedagogům i provozním) a také podpoře ze strany Obecního úřadu.

Přehled měst (obcí), z nichž se školy nebo instituce konference zúčastnily

Borová Oldříš

Luže Věcov
Morašice Vysoké Mýto
Nížkov Žďár n.S.
Nové město n. M. Žďár n.S.
Okrouhlice Žďárec u Sk.

Program konference (časový rozpis)

Podrobnosti a pokyny najdete zde

Další fotografie najdete v naší fotogalerii