Chorvatsko 2012

Žáci naší školy využili i letos nabídky na týdenní ozdravný pobyt v Chorvatsku. Pobyt se uskutečnil ve dnech 15. 6. – 24. 6. 2012. Zájezd jsme zajistili u cestovní kanceláře T Split Tour, která se specializuje na pobyty ve střední Dalmácii. Cestovali jsme klimatizovaným poschoďovým Neoplanem přes Rakousko a Slovinsko do letoviska Duče u Omiše. Byli jsme ubytováni v apartmánech Mirko a Zvonimír, kde nás měli na starosti velmi příjemní delegáti pán a paní Václavíkovi. Stravovali jsme se luxusně v hotelu Dalmácie: snídaně byly formou švédských stolů, k obědu a k večeři byla vždy polévka, hlavní jídlo, velmi chutný zeleninový salát a často i dezert, samozřejmě různé druhy nápojů. Pan hoteliér si nás hleděl, neustále se dotazoval, zda je vše v pořádku a zda nám pokrmy chutnají. Vyhověl našim požadavkům a jídla byla především česká.

V penzionu měly děti vždy připravené nápoje na celý den a odpolední svačiny (ovoce, sušenky apod.). Počasí nám přálo, po celý týden svítilo slunce na azurové obloze, teploty dosahovaly až k 38°C, teplota vody byla až 28°C. Pláže byly před sezónou poloprázdné, měli jsme moře jen pro sebe. Výhodou byl písčitý břeh s dobrým vstupem do vody a širokým mělkým pásmem vody, kde si děti mohly hrát, potápět se, hledat mušle, lovit mořské živočichy a dovádět ve vlnách. Na pláži byly stánky se zmrzlinou a s občerstvením. V pondělí 18.6.2012 jsme uskutečnili výlety. Mladší děti šly pěšky do pirátského městečka Omiše, nalodily se na loď a pluly po řece Cetině. Průvodce nám zde ukazoval místa, kde se točil film Vinnetou. Starší žáci uskutečnili celodenní výlet na ostrov Brač, navštívili zde lisovnu olivového oleje, prohlédli si církevní stavby a památky. Na lodi jim námořníci, potomci pirátů, mezitím připravili oběd s tradiční pečenou rybou a zeleninovým salátem. Pak se ještě děti vykoupaly v moři, vracely se zpět a na lodi jim do šplouchání vln hráli typickou chorvatskou hudbu.

Ve středu 20.6.2012 jsme se pak všichni v podvečer vydali na výlet do města Split, prohlédli jsme si přístav s trajekty a plachetnicemi, nakoupili dárečky na tržnici. Pan průvodce nás seznámil podrobně s historií vzácné kulturní památky: Diokleciánovým palácem (památka je chráněna UNESCEM). Ukázal nám opevnění paláce se zachovanými vstupními branami (zlatou, stříbrnou, železnou, bronzovou), zvonici katedrály, provedl nás římským peristylem, uličkami s cennými románskými, gotickými, renesančními a barokními domy a paláci, zavedl nás k veliké bronzové soše biskupa Řehoře Ninského, středověkého bojovníka za slovanskou liturgii. V dochovaných sklepních prostorách, někdejších císařských síních paláce jsme si opět mohli vybrat v široké nabídce suvenýrů dárečky pro své blízké – tradiční levandulové polštářky, rakiji, korálky, šátky, mušle apod. Večer jsme se malebnými uličkami a osvětleným přístavem vraceli zpět k autobusu a odjeli do Duče. Týden utekl jako voda. Vraceli jsme se domů s krásnými zážitky.

Další fotografie najdete v naší fotogalerii – část 1

Další fotografie najdete v naší fotogalerii – část 2