Exkurze do sklárny Karlov a do muzea ve Žďáru nad Sázavou

Pro žáky jsou exkurze do nejrůznějších výrobních provozů velmi důležité. Mohou zde v praxi vidět pracovní procesy, utvářejí si představy o různých profesích a to je podstatné pro jejich snadnější rozhodování o volbě povolání.  Dne 29. listopadu dopoledne žáci 9., 8. a částečně i 7. třídy navštívili sklářskou huť v Karlově, která se zabývá výrobou ručně tvarovaného, barevného hutnického skla. Vyrábí vázy, svícny, těžítka, mísy, talíře, květiny, ovoce, zvířata, broušené sklo, lampy.

Odpoledne jsme pak navštívili multimediální Muzeum nové generace ve Žďáru nad Sázavou. Velmi zajímavým způsobem jsou zde propojeny výstavní exponáty s nejmodernější audio a videotechnikou. Virtuální průvodci seznamují návštěvníky s historií bývalého cisterciáckého kláštera a zámku ve Žďáře.  O hospodářský, umělecký a architektonický rozkvět v období baroka se nejvíce zasadil tehdejší opat kláštera Václav Vejmluva.  Povolal sem významné umělce tehdejší doby – geniálního architekta Santiniho, sochaře a řezbáře Jäckela, Thenyho nebo Staenhübla, také malíře Töppera. Jedním z nejlepších a nejoriginálnějším projektů architekta Jana Blažeje Santiniho – Aichla  je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.  Proto jsme si na závěr naší cesty tuto kulturní památku, postavenou ve stylu takzvané barokní gotiky a chráněnou UNESCEM, nemohli nechat ujít. Poutavě nám o celé stavbě, její symbolice a historii, mimořádně jen pro nás,  vyprávěla paní kastelánka.

Pro 12 2018