Exkurze III. a IV. třídy do Skutče

V pátek 14. listopadu jsme se vydali v rámci výuky prvouky, vlastivědy a přírodovědy na prohlídku kamenolomu Litická a do muzea obuvi a kamene ve Skutči.

Po lomu nás provedl a názorně dětem ukázal těžbu a zpracování žuly pan Ing. Milan Broulík, který zde pracuje jako vedoucí. Zavedl nás i do míst, která jsou veřejnosti nepřístupná. Měl pro děti připravené zajímavé povídání obohacené o soutěž v poznávání hornin a nerostů. Zároveň byl mile překvapen znalostmi našich dětí. Při odchodu jsme měli možnost zvážit se na váze, kde váží nákladní automobily s nákladem. Naše váha (všech dohromady) byla překvapující …

Máte možnost na výběr (výletu se zúčastnilo 38 dětí a 2 paní učitelky)J :

a) 1 000 kg

b) 1 600 kg

c) 1 900 kg

Nebudeme vás dlouho napínat. Správná odpověď je b.

Po exkurzi v lomu jsme se přemístili na náměstí ve Skutči, kde měly děti krátký rozchod. Poté následovala prohlídka zdejšího muzea, kde je ukázána tradice obuvnictví v našem regionu a dále historie a způsob těžby kamene. Bylo velice zajímavé srovnat, jakým způsobem se těžilo dříve a nyní.

Při zpáteční cestě čekal na děti kvíz. V několika otázkách měly dokázat, kolik informací si z výletu odvážejí a zda byl pro ně přínosem. Bylo naší velkou radostí, že všechny děti v tomto malém testu uspěly.

Všichni jsme si výlet užili, počasí nám vyšlo. Těšíme se na další úspěšnou výpravu.

J. Broulíková a M. Nováková

Lis 25 2014