Malá svatomartinská slavnost u „čtvrťáků“

V úterý 11. listopadu jsme při hodině čtení oslavili svátek svatého Martina. Nejdříve jsme si přečetli zajímavou legendu o jeho narození a životě. Zaujal nás příběh, ve kterém se vypráví, že jednou v zimě projížděl na bílém koni městskou branou a potkal chladem se třesoucího žebráka. Neměl u sebe nic jiného než svůj plášť, který svým mečem rozsekl na dvě poloviny a jednu z nich žebrákovi daroval.  Proto je   nejčastěji zobrazován na koni s půlkou pláště a žebrákem.

Hned poté následovaly pranostiky, které se vztahují k 11. listopadu, a moc nás překvapilo, že jich je tolik. Pamatujete si, jaké bylo počasí? Pokud ne, nevadí. My vám poradíme. Bylo pod mrakem a jedna z pranostik říká: „Na svatého Martina pod mrakem – nestálá zima.“ Uvidíme!

Dověděli jsme se, že se ke svatomartinskému období vztahuje spousta zvyků. Je to doba hodovní – posvícenská – pečou se husy, vinaři si podle tradice mohou na svatého Martina poprvé přiťuknout víny daného ročníku a z kynutého těsta se pečou martinské rohlíky ohnuté do podkovy plněné makovou náplní. Tyto rohlíky dostávala čeleď, když odcházela ze služby, darovaly je dívky svým milým a také je dostávaly děti, které tento den chodily na koledu, a ochutnali jsme je i my :-).

Na závěr jsme si ze všech pracovních listů svázali malou knížku. Martina na bílém koni jsme se sice nedočkali, ale už nyní se těšíme na podobnou hodinu, při které si připomeneme další (třeba už i trochu zapomenutou) tradici.

Třídní učitelka M. Nováková a žáci ze IV. třídy

Lis 13 2014