Mateřské centrum v Krouně?

Mateřská centra ve velkých městech fungují již mnoho let. V poslední době se navíc stále častěji objevují i v malých obcích, dokonce i v těch, které jsou mnohem menší než Krouna. Každé mateřské centrum funguje trochu jinak, každé nabízí jiný záběr a jinou náplň činnosti. Ve velkých městech jejich činnost plně organizují a program zajišťují městské úřady nebo jimi zřízené organizace, v malých městech a v obcích je však jejich činnost vždy závislá na nadšení a elánu občanů samotných. Všechna mateřská centra ale spojuje snaha vytvořit prostor, kde se budou moci vzájemně setkávat rodiče i jejich děti. Prostor, kde si dospělí vymění zkušenosti počínaje postřehy od vaření, výhodných nákupů nebo péče o děti až po věci související s legislativou (například v souvislosti s péčí matek o děti, nároky i možnosti různých příspěvků nebo možností vyplývajících z různých programů a projektů). Nebo kde si jen tak nezávazně mohou poklábosit a mít přitom děti pod dohledem.

Obec Krouna se v posledních letech významně rozrůstá a přibývají mladé rodiny s dětmi. A právě pro ně by mělo mateřské centrum asi největší význam. A nebylo by nutné hned rozjíždět extra složité programy. Pro začátek by maminám s dětmi možná stačilo, že by se měly kde sejít, samy mezi sebou si třeba u kávy popovídat, jejich děti by si navzájem pohrály, případně by si rodiče společně s dětmi zahráli hry nebo vyráběli různé věci (přáníčka, věci z kaštanů, před Vánoci s dětmi společně napekli trochu cukroví, a podobně).

K realizaci každého mateřského centra jsou však zapotřebí 2 hlavní věci:
– vhodné prostory
– lidé, kteří činnost zajistí
To první, tedy prostory, nabízí BEZPLATNĚ naše škola, a to v suterénu budovy přístavby (samostatný vchod, sociální zařízení, možnost napojení na internet, možnost využití sálu pro cvičení s dětmi, v létě dětské hřiště přímo u vchodu do mateřského centra, klidný a pro děti bezpečný areál školy, blízkost k rozsáhlé nové zástavbě, atd.).
To druhé, tedy lidé, kteří se organizace činnosti  mateřského centra ujmou, ale závisí na občanech Krouny – na vás, maminky a tatínkové. Není v silách školy (a asi by to ani nebylo správné) vytvářet a organizovat program mateřského centra – to budete muset vy sami. Naše škola vám k tomu ale nabízí podmínky. Pro začátek bychom dokázali poskytnout i část námi nepoužívaného vybavení (stoly, židle, atd.). Část základního vybavení (například koberec) byste si museli třeba i za přispění sponzorů sehnat sami. Ale podařilo-li by se činnost mateřského centra skutečně rozjet a bylo-li by využíváno, věřím, že i Obec Krouna by jeho provoz následně finančně podpořila.

Vyzývám proto ty z vás, kteří byste měli chuť mateřské centrum v Krouně rozjet, kontaktujte ať už jednotlivě nebo po vzájemné domluvě ředitelství školy.

Mgr. J. Kyncl

Pro 17 2011