Výlet   IV. a V. třídy – Kutná Hora, 15.6.2011

Dne 15. 6. 2011 žáci  IV. a V. třídy vyrazili na školní výlet. Tyto ročníky se ve vlastivědě seznamovaly s dějinami naší země. Náplň výletu byla proto zaměřena na bližší vlastivědné poznávání. Zamířili jsme do Kutné Hory, kdysi druhého nejdůležitějšího města ve středověku. Nejdříve jsme navštívili Vlašský dvůr, seznámili se s historií vzniku tohoto místa a způsobem ražení mincí. Děti si mohly prohlédnout originální mince našich panovníků. Pokračovali jsme na Hrádek, kde jsme vyslechli poutavé vyprávění o dolování stříbra, převlékli se do tradičního oblečení horníků a vstoupili do podzemních prostor jediného doposud přístupného dolu. Prošli jsme úzkými, mokrými prostorami a vyzkoušeli si, v jaké tmě museli tehdejší lidé kutat. Ačkoliv se některé děti zpočátku bály, cesta podzemím se jim velmi líbila. Pak jsme si prohlédli místní výstavu pomůcek, jednoduchých strojů pro dolování a zpracování stříbra a mědi. Kolem jezuitských kolejí  jsme poté přešli ke gotické katedrále sv. Barbory, prohlédli si stavbu, interiér chrámu  a zakoupili suvenýry. Pak jsme navštívili kostnici v Sedlci u Kutné Hory, kde byly kosti lidí z doby husitských válek použity na výzdobu hřbitovní kaple. V odpoledních hodinách nás čekala ještě prohlídka hradu Český Šternberk u řeky Sázavy, minulého i současného sídla rodu Šternberků. Mimo jiné si zde děti mohly prohlédnout několik dravců v areálu hradu, na hradě pak různé exponáty loveckých trofejí, obrazy, dobový nábytek a sbírku míšeňského porcelánu.

Mgr. L. Beniačová, Mgr. L. Žežulková

Čvn 16 2011