Zájezd do Polska – Osvětim, Wieliczka, Krakow

Na pátek 27. dubna 2012 připravila paní učitelka Mgr. Jana Sádovská pro žáky ZŠ Krouna zájezd do Polska. Výlet začal v časných ranních hodinách u budovy Základní školy v Krouně a zúčastnili se ho také pan učitel Mgr. Petr Schmied jako druhý dozor, pan Beránek z cestovní kanceláře v Hlinsku a skupinka žáků ze ZŠ v Rosicích u Chrasti pod vedením paní Brdíčkové. Na hranicích s Polskem v Českém Těšíně se k nám ještě připojil průvodce a zároveň překladatel do polštiny pan Jan Szotkowski.

Prvním bodem zájezdu se stal bývalý koncentrační tábor v Osvětimi. Žáci a jejich doprovod se při asi dvouhodinové prohlídce táborů Auschwitz I. (Osvětim) a Auschwitz II. (Brezinka) seznámili s historií, jež se velmi tragickým způsobem zapsala do dějin lidstva. Na vlastní oči se mohli přesvědčit, jaká zvěrstva zde na lidech, zvláště židovského původu, páchali nacisté a jejich přisluhovači. Velmi působivá slova polského průvodce všechny přesvědčila o tom, že by už lidstvo nikdy nemělo dopustit, aby k takovýmto krutostem mohlo ještě někdy dojít, a zároveň jim odhalila nebezpečí působení různých nacistických skupin v současnosti.

Další body programu zájezdu již byly mnohem veselejší a přitom také velmi zajímavé. Nejprve se účastníci zájezdu přesunuli do solných dolů Wieliczka, kde si prošli několik kilometrů chodeb a viděli velké množství sálů s různými uměleckými výtvory bývalých horníků a seznámili se s historií těchto dolů, jež jsou v současnosti památkou UNESCO.

Poslední zastávkou se stalo historické město Krakow. Prohlídka začala na královském hradě Wawel, kde žáci také navštívili místní starobylou katedrálu. Poté se přesunuli na staré krakovské náměstí, na němž mohli obdivovat kostel svatého Vojtěcha, Mariánský kostel a mnoho dalších historických památek. Při cestě k autobusu jim průvodce ještě ukázal historickou budovu Jagellonské univerzity.

Po krátkém občerstvení již následovala cesta domů. Zájezd byl ukončen v nočních hodinách opět u budovy ZŠ v Krouně.

Mgr. Petr Schmied

Kvě 05 2012